Az 1919-től Péliföldszentkeresztről Nyergesújfaluba költöző szalézi fiúinternátushoz gimnáziumi tanfolyam is tartozott, mivel az intézet a papi, illetve szalézi hivatás előszobája kívánt lenni, és ezt a szerepet be is töltötte. A korszakban a rendbe jelentkezők mintegy közel fele innen lépett be a noviciátusba. ■ A szaléziak „házon belül” tanították az I–IV. gimnáziumi osztály anyagát. 1928/29-től a polgári iskolát végzettek számára különbözeti osztályt is nyitottak, amely a gimnáziumi V. osztályba való átlépésre készített fel. Az iskola nem rendelkezett nyilvánossági joggal, a diákjai hivatalosan az esztergomi bencés gimnázium magántanulói voltak, és ott tettek vizsgát minden tanév végén. (Éppen ezért tanmenet és tankönyvek tekintetében is hozzájuk alkalmazkodtak.) Az internátus lakói mellett helybeli, bejáró tanulói is voltak. ■ A tanítás 1936-tól az intézet új épületszárnyában folyt, és a tanári kar egyre nagyobb részben középiskolai tanári oklevéllel rendelkező rendtagokból állt. A nyilvános iskolai státuszt azonban csak a háború után, az 1945/46. tanév elején szerezték meg azzal a szándékkal, hogy felmenő rendszerben megnyitják az V–VIII. osztályt is. Közben viszont a nyolcosztályos általános iskola bevezetésével járó változásokhoz is alkalmazkodni kellett. Az alsó négy osztályt a helyi polgári lányiskolával (amelyet az Isteni Szeretet Leányai tartottak fenn) egyesítve létrehozták a Római Katolikus Általános Iskola felső tagozatát, amely 1947 tavaszán függetlenedett a gimnáziumtól Farkas Lajos szalézi atya vezetése alatt. Ám mielőtt kiegészülhetett volna az iskola az alsó tagozattal, illetve a „megcsonkult” gimnázium a felső két osztállyal, 1948 nyarán államosították az iskolákat és az internátust, ami együtt járt az új épületszárny lefoglalásával. ■ Az iskola Irinyi János Gimnázium néven működött tovább, az internátus rövidesen megszűnt. A gimnáziumi képzés mellett 1963/64-től megjelent a vegyipari szakképzés (a környékbeli gyáriparral szimbiózisban), 1980 és 1991 között ez volt az iskola egyedüli képzési profilja. ■ Az iskola fenntartója a 2001/2002. tanévtől újra a magyar szalézi rendtartomány, az itt szolgáló szerzetesek a péliföldszentkereszti intézethez tartoznak. 2016-ban felvette Zafféry Károly nevét, jelenleg gimnázium, amely nyolc-, hat- és négyévfolyamos képzést kínál. ■ (Szekér Barnabás, 2026)
Igazgató: Pływaczyk, Stanisław (1919–1920); Czuczor János (1920–1925); Kiss Mihály (1925–1931); Regőczy József (1931–1934); Kiss Mihály (1934–1940); Mészáros Lajos (1940–1945); Váraljai József (1945–1946); Reményi Ferenc (1946–1947); Czuczor János (1947–1948); Mészáros Lajos (1948) – Kiss István (világi, [1999–]2001–2006); Ábrahám Béla (2006–2008); Lux Ambrus (világi, 2008–2017); Lengyel Attila (világi, 2017–2018); Tafferner Ingrid (világi, 2018–)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok