Titulus
Jézus Szíve
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1927
Megszűnés/államosítás éve
1950
Cím
Újpest / Budapest, IV., Baross utca 72.
Története

Az angolkisasszonyok budapesti rendháza 1880-ban egy szőlőt és villát vett Újpesten. Erre 1886-ban Schreiber Janka, a budapesti ház elöljárója magánvagyonából egy Jézus Szíve-templomot építtetett. 1912-ben az angolkisasszonyoktól az újpesti plébániához került. 1925-ben az egyházközség megvásárolta a templom melletti telket a rajta álló házzal, hogy hitoktatói otthont hozzon ott létre, ám sem erre, sem a leromlott állapotú és ezért bezárt templom felújítására nem tudott anyagi fedezetet teremteni. Ezért Hanauer István váci püspök és az újpesti egyházközség Csík József plébánossal 1927 elején a templomot és a házat is felajánlotta a Szalézi Társaságnak. ■ Az intézet ünnepélyes megnyitására 1927. jún. 26-án, a templom tituláris ünnepén került sor. A szaléziak először napközi otthont nyitottak mindennapi oratóriummal, amely iskola (vagy munka) utáni foglalkozást kínált a környéken lakó fiúknak, illetve újra megnyitották a helyi hívek előtt a templomot. Rövidesen Szívgárda és 1929-ben cserkészcsapat is alakult, amely a clarisseumi csapat mintájára Don Bosco nevét vette fel. Az intézet nemcsak a Clarisseummal ápolt intenzív kapcsolatot, hanem az újpesti katolikus egyesületekkel is. A város anyagi segítségével a telken 1930-ban háromszintes internátus épült (tervezője Wolf Géza). A máj. 18-i alapkőletételi és a nov. 5-i házavató ünnepség között mindössze fél év telt el. 1930-ban a templomban egy Don Bosco-oltárt helyeztek el, az elsőt a magyar rendtartományban. A 80 férőhelyes otthonban ipariskolai tanoncok, kisebb részben polgári iskolás és gimnazista fiúk laktak. Mindez 6–10 fős létszámú szalézi közösségnek adott feladatot egészen 1948-ig. Ekkor a diákotthont államosították, a templom azonban, illetve a környékbeli iskolákban és kórházakban ellátott hitoktatói, illetve lelkigondozói funkcióik még megmaradtak. A rendház lakóit 1950. jún. 18/19-én az állami hatóságok Vácra deportálták. ■ Az államosítást követően először leánykollégium, majd kereskedelmi középiskola költözött az épületbe, amelynek utódintézménye ma Berzeviczy Gergely Közgazdasági Technikum néven működik ugyanott. A Jézus Szíve-templom igazgatói 1951-től kezdve váci egyházmegyés papok voltak, 1984-től Skultéti Demjén, aki örök fogadalmas szalézi szerzetes volt, és a magyar rendtartomány újjászerveződésekor visszatért a rendbe. ■ 1991 Marosi Izidor váci püspök a rendtartománynak ajánlotta fel az Újpest–megyeri plébániát, ahol új rendház alakult, sőt 2002-ig a tartományfőnökség is itt működött. A Jézus Szíve-templomot egészen 2024-ig a szaléziak adminisztrálták. ■ (Szekér Barnabás, 2026)

Archontológia

Igazgató: Bali János (1927–1931); Varga Dénes (1931–1934); Harangozó János (1934–1937); Balázskovits József (1937–1940); Peisch Alajos (1940–1943); Holdampf Károly (1943–1945); Gábor József (1945–1948); Kavin József (1948–1950)

Bibliográfia
Don Bosco Szalézi Rend Szent István Magyar Tartománya Archívuma, Újpest [rendházi krónika töredéke, 1927–1930]. – Elenco Generale SDB 1929–1950. – CatHungSDB 1947, 27. – KatBp 2013–2019, II, 904-905 (Gőcze Iván). – Mesél a szalézi múlt: Az újpesti Jézus Szíve Fiúotthon, Szaléziak.hu [2022], URL: https://www.szaleziak.hu/article.php?t=mesel_a_szalezi_mult___ujpesti_jezus_szive_fiuotthon.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Budapest 1950 1950
Újpest 1927 1950

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Szalézi Társaság Szent István királyról nevezett magyar tartománya 1927 1950