Az angolkisasszonyok budapesti rendháza 1880-ban egy szőlőt és villát vett Újpesten. Erre 1886-ban Schreiber Janka, a budapesti ház elöljárója magánvagyonából egy Jézus Szíve-templomot építtetett. 1912-ben az angolkisasszonyoktól az újpesti plébániához került. 1925-ben az egyházközség megvásárolta a templom melletti telket a rajta álló házzal, hogy hitoktatói otthont hozzon ott létre, ám sem erre, sem a leromlott állapotú és ezért bezárt templom felújítására nem tudott anyagi fedezetet teremteni. Ezért Hanauer István váci püspök és az újpesti egyházközség Csík József plébánossal 1927 elején a templomot és a házat is felajánlotta a Szalézi Társaságnak. ■ Az intézet ünnepélyes megnyitására 1927. jún. 26-án, a templom tituláris ünnepén került sor. A szaléziak először napközi otthont nyitottak mindennapi oratóriummal, amely iskola (vagy munka) utáni foglalkozást kínált a környéken lakó fiúknak, illetve újra megnyitották a helyi hívek előtt a templomot. Rövidesen Szívgárda és 1929-ben cserkészcsapat is alakult, amely a clarisseumi csapat mintájára Don Bosco nevét vette fel. Az intézet nemcsak a Clarisseummal ápolt intenzív kapcsolatot, hanem az újpesti katolikus egyesületekkel is. A város anyagi segítségével a telken 1930-ban háromszintes internátus épült (tervezője Wolf Géza). A máj. 18-i alapkőletételi és a nov. 5-i házavató ünnepség között mindössze fél év telt el. 1930-ban a templomban egy Don Bosco-oltárt helyeztek el, az elsőt a magyar rendtartományban. A 80 férőhelyes otthonban ipariskolai tanoncok, kisebb részben polgári iskolás és gimnazista fiúk laktak. Mindez 6–10 fős létszámú szalézi közösségnek adott feladatot egészen 1948-ig. Ekkor a diákotthont államosították, a templom azonban, illetve a környékbeli iskolákban és kórházakban ellátott hitoktatói, illetve lelkigondozói funkcióik még megmaradtak. A rendház lakóit 1950. jún. 18/19-én az állami hatóságok Vácra deportálták. ■ Az államosítást követően először leánykollégium, majd kereskedelmi középiskola költözött az épületbe, amelynek utódintézménye ma Berzeviczy Gergely Közgazdasági Technikum néven működik ugyanott. A Jézus Szíve-templom igazgatói 1951-től kezdve váci egyházmegyés papok voltak, 1984-től Skultéti Demjén, aki örök fogadalmas szalézi szerzetes volt, és a magyar rendtartomány újjászerveződésekor visszatért a rendbe. ■ 1991 Marosi Izidor váci püspök a rendtartománynak ajánlotta fel az Újpest–megyeri plébániát, ahol új rendház alakult, sőt 2002-ig a tartományfőnökség is itt működött. A Jézus Szíve-templomot egészen 2024-ig a szaléziak adminisztrálták. ■ (Szekér Barnabás, 2026)
Igazgató: Bali János (1927–1931); Varga Dénes (1931–1934); Harangozó János (1934–1937); Balázskovits József (1937–1940); Peisch Alajos (1940–1943); Holdampf Károly (1943–1945); Gábor József (1945–1948); Kavin József (1948–1950)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok