Titulus
Szent Lőrinc mártír
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1939
Megszűnés/államosítás éve
2005
Cím
Pestszentlőrinc / Budapest, XVIII., Szent László utca 46.
Története

A Pestszentlőrinchez tartozó, 1910 körül kialakult Szemeretelep elemi iskolájának épületében működött egy kápolna, amelyben 1930-tól már minden vasárnap miséztek. 1932-ben alakult egy Kápolna Építő Egyesület, amely Wimmerth Béla szentlőrinci plébános és a helyi Oltáregylet segítségével 1938-ra felépíttette a telep saját, Szent István tiszteletére szentelt templomát (tervezője Aggházy Tivadar). ■ Az új lelkészség ellátását Hanauer Árpád váci püspök 1939-ben ruházta a szaléziakra, először ideiglenes jelleggel. Az egyházközség a rendház céljára megvett egy négyszobás lakóházat a Szent László utcában. Ide költözött be Gábor József templomigazgató és elöljáró 1939. szept. 7-én. Első társai Szűcs Dezső és Kiss József voltak. A misézés és az iskolai hitoktatás mellett ünnepnapi oratóriumot is fenntartottak, valamint megszervezték a Don Bosco-kört (1940), amely rendszeres közösségi összejöveteleket, műsoros esteket, ünnepélyeket rendezett. Mivel minderre csak bérelt helyiségekben volt terük, 1943-ban a közösség összefogásával egy kultúrház építésébe fogtak. Ez 1945-ben, alighogy elkészült, megsérült a harcokban, így csak 1946-ban vették használatba. ■ A szaléziak, illetve az egész helyi egyházközség viszonya az anyaplébániával nem volt felhőtlen. Megoldást csak az hozott, hogy 1947-ben feldarabolták a középvárossá nőtt Pestszentlőrinc plébániáját, és Szemeretelep is önálló plébánia rangjára emelkedett. Vezetésével Pétery József püspök immár tartósan a szalézi rendet bízta meg, az első plébános az addigi templomigazgató, Pásztor János lett. Ekkor kapott a rend részéről is intézeti rangot a rendház, amelynek közössége ezekben az években 4–5 főt számlált. ■ A szerzetesrendek működésének állami tilalmát követően Pásztor János még 1953-ig maradt a plébánia élén, utána világi papok követték. A kultúrház városi kezelésbe került, de funkciója megmaradt. ■ 1989-ben Marosi Izidor váci püspök Frank Pált nevezte ki plébánosnak, aki 1950-ben szalézi növendékként került a váci egyházmegyébe, a magyar rendtartomány újjáélesztésekor pedig visszatért a rendbe. Ezzel Szemeretelep is újra szalézi jelenlét helyszínévé vált. 1992-ben visszakapták a kultúrházat. Újraindult az oratórium és középiskolai kollégium is létesült. Frank atya nyugalmazása után, 2005-ben azonban a rend visszaadta a plébániára vonatkozó megbízatást az esztergom–budapesti érseknek, mivel 1993 óta a plébánia ehhez a főegyházmegyéhez tartozik. ■ (Szekér Barnabás, 2026)

Archontológia

Igazgató: Gábor József (1939–1944); Pásztor János (1944–1950). – Frank Pál (1989–2005).

Bibliográfia
Elenco Generale SDB 1940–1950. – CatHungSDB 1947, 19. – Vértesaljai 1993, 167-168. – Lengyel 2013, 85-86. – A Pestszentlőrinc–szemeretelepi Szent István király plébánia, in KatBp 2013–2019, II, 1093-1098 (Dóka Klára). – Scharek Ferenc, A pestszentlőrinci Szemeretelep története, Budapest, 2021, 109-113.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Budapest 1950 2005
Pestszentlőrinc 1939 1950

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Szalézi Társaság Szent István királyról nevezett magyar tartománya 1939 2005