Titulus
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1943
Megszűnés/államosítás éve
1952
Cím
Nagybánya / Baia Mare, Veresvíz utca/ str. Valea Roşie 12.
Története

Az észak-erdélyi bányavárosban, amely a második bécsi döntést követően, 1940-től újra Magyarországhoz tartozott, Scheffler János szatmári püspök egy második plébánia alapítását tervezte a Veresvíz nevű városrészben, és ellátására a szalézi rendet kérte fel. Antal János tartományfőnök 1943 októberében Beliczay Jánost küldte Nagybányára, mintegy „előőrsként”. A püspöktől a meglévő plébániára kapott kápláni kinevezést, miközben a város által átengedett telken már folyt egy kultúrháznak és egy rendháznak szánt épület kivitelezése (alapkőletétele 1943. máj. 20-án volt). 1944 őszén Scheffler püspök felállította az új plébániát. ■ 1945-ben, miután a város ismét Románia területére került, a félkész kultúrházat a helyi hívek összefogásával gyorsan befejezték, a megyéspüspök május 6-án megáldotta, és onnantól kezdve Krisztus Király titulussal plébániatemplomként használták. (Ma is így használják, az eredetileg harmadik épületként tervezett kápolna nem épült fel.) A négyszobás rendházépület is elkészült, de azt világi lakók foglalták el előbb ideiglenesen, majd tartósan, és sosem szolgálta tervezett funkcióját. Így Beliczay és az 1944-től vele együtt szolgáló Halasi Imre eleinte a plébánossal együtt, a „régi” plébánián, majd a minorita kolostorban lakott, ahová a kommunista városi hatóság költöztette őket. Tervben volt, hogy további rendtagok is érkeznek Nagybányára, erre azonban a szovjet megszállás és a trianoni határok visszaállítása után már nem volt lehetőség. ■ Miután Beliczay 1945-ben megkapta a plébánosi kinevezést a veresvízi plébániára, ők gondozták az oda tartozó híveket. Sok fáradságukba került a templom és a rendház berendezése. A szalézi munka sajátos kereteit a kommunista államhatalom nyomása mellett nem tudták kialakítani, mégis „nagyon szépen kikelt … az elültetett mustármag.” A többnyire magyar hívek „népesen látogatták a miséket … [a templomot] magukénak tekintették és szegénységükben is sokat adakoztak rá.” A rendtagok, ameddig lehetett, hitoktatóként működtek a gimnáziumban, a polgári iskolában és több elemi iskolában, illetve a kórházat is látogatták. 1952-ben Beliczayt a román hatóságok letartóztatták, börtönbe került, Halasi pedig kénytelen volt visszatérni Magyarországra. Beliczay János szabadulása után, 1954-től újra a Krisztus Király-templom lelkésze volt, majd 1960-tól a szatmári egyházmegye plébániáin szolgált. Ekkor, távozásával szűnt meg a nagybányai szalézi jelenlét. ■ (Szekér Barnabás, 2026)

Archontológia

Igazgató: Beliczay János (1943–1950)

Bibliográfia
CatHungSDB 1947, 17. – Elenco Generale SDB 1947–1950. – Don Bosco Szalézi Rend Szent István Magyar Tartománya Archívuma, Nagybánya, Halasi Imre visszaemlékezése (1983). – Vértesaljai 1993, 164-165. – Albu Ottó et al., A Szatmári Egyházmegye jubileumi sematizmusa, összeáll. Ilyés Csaba, Szatmárnémeti, 2006, 239-240, 296. – Lengyel 2013, 90.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Nagybánya 1943 1952

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Szalézi Társaság Szent István királyról nevezett magyar tartománya 1943 1952