A miskolci Vasútvidék nevű MÁV-telepen 1924-ben a Nagyboldogasszony tiszteletére kápolna épült, 1935-ben pedig az egri érsek helyi lelkészséget állított fel. A templom, lelkészlak és kultúrház céljára a város 1939-ben telket adományozott, ahol 1943-ra Hevesy Sándor és Vagner József egri építészek felépítettek a Szent István templomot. ■ A vasútvidéki hívek 1944 januárjában arra kérték Czapik Gyula egri érseket, hogy a lelkészséget és a mellette tervezett diákotthont a szalézi rend vezesse. Ezért az érsek 1945. okt. 18-án a Vasútvidéket a miskolci alsóvárosi plébániától független, önálló plébániává tette, vezetését pedig a szaléziaknak ajánlotta fel, a sajóládi plébániával együtt, hogy a miskolci telephez képest problémamentes és jól dotált plébániával „megkönnyítse” az előbbi elfogadását. A megfelelő épület hiánya miatt azonban a szaléziak csak 1947-ben vették át a plébániát. ■ A szerzetesrendek „működési engedélyének” megvonása után Reményi Ferenc plébánost 1951-ben Mezőkövesdre helyezte át Czapik Gyula érsek. Adamovich Lóránd 1954-ig maradt helyben, az ő távozásával szűnt meg ténylegesen a szaléziak jelenléte a selyemréti plébánián. ■ (Szekér Barnabás, 2026)
Igazgató: Reményi Ferenc (1947–1950)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok