Titulus
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1946
Megszűnés/államosítás éve
1949
Cím
Mándok, Szent István tér 1.
Története

A Szabolcs megyei Mándok plébániáját 1819-ben alapították, templomát 1821 és 1829 között építtette Forgách József kegyúr. 1942-ben Marosi Ernő plébános meghívására, Czapik Gyula egri érsek engedélyével Segítő Szűz Mária Leányai, azaz a szalézi rend női ága telepedett le a községben. A nővérek óvodát nyitottak, tanítottak az elemi iskolában és délután, valamint ünnepnapokon – szalézi szokás szerint – foglalkoztak a helyi és környékbeli leányifjúsággal. 1945-ben a házuk ugyan súlyos károkat szenvedett, de folytatni tudták a munkát egészen 1948-ig. ■ A szalézi nővérek jelenléte minden bizonnyal szerepet játszott abban, hogy 1946-ban Czapik érsek kérésére a magyar szalézi tartományfőnök két rendtagot (Vékony Tivadart és Adamovich Lórándot) helyezett át Mezőnyárádról, hogy ellássák a mándoki plébániát. A két tagú közösség a mezőnyárádi intézet „filiális rendházát” képezte. Szolgálatuk azonban nem volt hosszú életű, Adamovich már 1947-ben Sajóládra került át, az óvoda és iskola államosítása és a nővérek elűzése után, 1949-ben pedig az egészségével küszködő Vékony is elhagyta Mándokot. A plébániára ezt követően újra egyházmegyés papok kerültek. ■ (Szekér Barnabás, 2026)

Archontológia

Elöljáró (addetto): Vékony Tivadar (1946–1949)

Bibliográfia
CatHungSDB 1947, 14. – Elenco Generale SDB 1949. – Soós 1985, 395-396. – Vértesaljai 1993, 172-174.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Mándok 1946 1949

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Szalézi Társaság Szent István királyról nevezett magyar tartománya 1946 1949