Titulus
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1802
Megszűnés/államosítás éve
1950
Cím
Sopron, Templom utca 1.
Története

Sopron város egykori jezsuita gimnáziumában I. Ferenc király 1802-es rendeletének kiadása után rögtön átvették a tanítást a bencés szerzetesek. Mivel az egykor jezsuita rendházként szolgáló Szent György utcai épületek 1773 után a soproni prépost és a társaskáptalan kezébe kerültek, ezért az uralkodó a közeli Templom utcában álló középkori eredetű ferences rendházat és a hozzá kapcsolódó Nagyboldogasszony templomot (közismert nevén Kecske-templomot) adta át a bencéseknek, külön is megemlítve a diploma szövegében, hogy a szerzetesek soproni szolgálata az itteni hívekhez is szól. Pannonhalmán 1802. okt. 4-én hirdették ki a főapáti rendelkezést, mely az igazgatót és a négy fős tanári kart Sopronba rendelte, de az épületek elhanyagolt állapota miatt a rendtagok csak a hónap végén költözhettek be az új székházba. Az átalakítások és javítások több ezer forintot emésztettek fel, és a tanítás megkezdése után is folytatódtak. A belvárosi rendházban a kert hiánya is gondot okozott, ezért 1804-ben egy kisebb majorságot vásároltak a város határában, ami 1848-ig volt a ház birtokában. Az elhanyagolt állapotban lévő Nagyboldogasszony templomot külsőleg felújították, de a lelkipásztori szolgálat átvételére csak 1826-ban került sor, ez lett a város magyar temploma. A Storno Ferenc készítette új mellékoltárok felállítására 1852-től került sor, majd az 1884 és 1894 között a külső homlokzatot is restaurálták. A neogótikus stílusú helyreállítását szintén Storno tervezte. ■ Amikort a gimnázium 1850-es tanügyi reformjához igazodva megkezdődték az iskolai szertárak kiépítését, azok kezdetben , helyszűke miatt a rendházban kaptak helyet, akárcsak a székházi könyvtárnak nevezett tanári könyvtár. Csak a gimnázium új épületének felépítése után, 1875-ben helyezték át oda a szertárakat. A rendház elöljárója a bencés hagyományoknak megfelelően a gimnázium mindenkori igazgatója volt. ■ Az iskolák 1948. évi államosítása után a székházban maradt szerzetesek lelkipásztori munkát vállaltak, de a magyarországi szerzetesek 1950. évi tömeges internálása során, Szent Benedek nyári ünnepének (július 11.) éjszakáján a rendház tagjait a szolnoki ferences rendházba internálták. Ezután az épületet államosították, idősek otthona, majd a Kállai Éva Középiskolai Leánykollégium működött benne. A pártállami diktatúra megszűnése után, 1991-ben azzal a céllal hozták létre a Soproni Bencés Ház Alapítványt, hogy a romos épület felújításák és idősek otthonát alakítsanak ki benne. A Pannonhalmi Főapátság 1996-ban kapta vissza a rendházat és a templomot, és megkezdődött az épület felújítása. Az állami támogatással zajló munkálatok 2003-ra fejeződött be, ekkor nyílt meg a Szent Benedek Idősek Háza. Ezt követte a templom műemléki felújítása, amelynek első szakasza 2011-ben zárult. ■ (Boros Zoltán, 2025)

Archontológia

Házfőnökök: Lóskay Fidél (1885–1925); Szegedi (Szolomájer) Tasziló (1925–1929); Sziklai Jenő (1929–1942); Garami Elek (1942–1950).

Bibliográfia
Mészáros 1865, 204–208. – Fuxhoffer–Czinár 1869, I, 322-323. – PRT 1916, VI, B, 85–90. – https://sztbenedek.hu. – https://bencessopron.hu
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Sopron 1802 1950

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Magyar Bencés Kongregáció 1802 1950