Sopron város egykori jezsuita gimnáziumában I. Ferenc király 1802-es rendeletének kiadása után rögtön átvették a tanítást a bencés szerzetesek. Mivel az egykor jezsuita rendházként szolgáló Szent György utcai épületek 1773 után a soproni prépost és a társaskáptalan kezébe kerültek, ezért az uralkodó a közeli Templom utcában álló középkori eredetű ferences rendházat és a hozzá kapcsolódó Nagyboldogasszony templomot (közismert nevén Kecske-templomot) adta át a bencéseknek, külön is megemlítve a diploma szövegében, hogy a szerzetesek soproni szolgálata az itteni hívekhez is szól. Pannonhalmán 1802. okt. 4-én hirdették ki a főapáti rendelkezést, mely az igazgatót és a négy fős tanári kart Sopronba rendelte, de az épületek elhanyagolt állapota miatt a rendtagok csak a hónap végén költözhettek be az új székházba. Az átalakítások és javítások több ezer forintot emésztettek fel, és a tanítás megkezdése után is folytatódtak. A belvárosi rendházban a kert hiánya is gondot okozott, ezért 1804-ben egy kisebb majorságot vásároltak a város határában, ami 1848-ig volt a ház birtokában. Az elhanyagolt állapotban lévő Nagyboldogasszony templomot külsőleg felújították, de a lelkipásztori szolgálat átvételére csak 1826-ban került sor, ez lett a város magyar temploma. A Storno Ferenc készítette új mellékoltárok felállítására 1852-től került sor, majd az 1884 és 1894 között a külső homlokzatot is restaurálták. A neogótikus stílusú helyreállítását szintén Storno tervezte. ■ Amikort a gimnázium 1850-es tanügyi reformjához igazodva megkezdődték az iskolai szertárak kiépítését, azok kezdetben , helyszűke miatt a rendházban kaptak helyet, akárcsak a székházi könyvtárnak nevezett tanári könyvtár. Csak a gimnázium új épületének felépítése után, 1875-ben helyezték át oda a szertárakat. A rendház elöljárója a bencés hagyományoknak megfelelően a gimnázium mindenkori igazgatója volt. ■ Az iskolák 1948. évi államosítása után a székházban maradt szerzetesek lelkipásztori munkát vállaltak, de a magyarországi szerzetesek 1950. évi tömeges internálása során, Szent Benedek nyári ünnepének (július 11.) éjszakáján a rendház tagjait a szolnoki ferences rendházba internálták. Ezután az épületet államosították, idősek otthona, majd a Kállai Éva Középiskolai Leánykollégium működött benne. A pártállami diktatúra megszűnése után, 1991-ben azzal a céllal hozták létre a Soproni Bencés Ház Alapítványt, hogy a romos épület felújításák és idősek otthonát alakítsanak ki benne. A Pannonhalmi Főapátság 1996-ban kapta vissza a rendházat és a templomot, és megkezdődött az épület felújítása. Az állami támogatással zajló munkálatok 2003-ra fejeződött be, ekkor nyílt meg a Szent Benedek Idősek Háza. Ezt követte a templom műemléki felújítása, amelynek első szakasza 2011-ben zárult. ■ (Boros Zoltán, 2025)
Házfőnökök: Lóskay Fidél (1885–1925); Szegedi (Szolomájer) Tasziló (1925–1929); Sziklai Jenő (1929–1942); Garami Elek (1942–1950).
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok