Amikor a tatai piarista algimnázium 1910-től nyolcoszályos főgimnáziummá bővült, a tóvárosi kapucinus rendház úgy döntött, hogy a templomuk mögötti telekrészen internátust építenek Szeráfikum néven. Az emeletes épület 1914-ben készült el az uradalom, a minisztérium és a hívek támogatásával. Saját oratóriummal, ebédlővel, betegszobával (Szent Félix-cella), tan- és tornateremmel, játszótérrel rendelkezett. A kapucinusok felügyelete alatt, „szerény polgári viszonyok között, katolikus szellemben” 42 bennlakó diák kapott benne lakást és ellátást, akik mind a piarista gimnáziumban tanultak. Többségük fizető konviktor volt, de kezdettől fogva fenntartottak 12 ingyenes helyet olyanoknak, akik úgy tervezték, hogy tanulmányaik befejezése után a kapucinus rendbe lépnek („studentes tertiarii”). Az internátus lelkiségére jellemző, hogy a győri egyházmegyében a „tatai főgimnázium kovászának” tartották. ■ Az intézményt a kommunista diktatúra 1948-ban az egyházi oktatási intézményekkel együtt államosította. Épületében jelenleg az angol-magyar tannyelvű Talentum Iskola általános iskolai tagozata működik. ■ (Koltai András, 2026)
Igazgató: Farkas Imre/Kornél <1914–1915>; Juhász István/Iréneusz gvardián <1917–1918>; Túry Antal/Timót gvardián <1935>; Schweighardt/Somhegyi István/Veremund gvardián <1939–1940>; Patonyi József/Rudolf <1946>.
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok