Titulus
Szent Gellért
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1920
Megszűnés/államosítás éve
1921
Cím
Szeged, Madách utca 17.
Története

A Felvidék csehszlovák megszállása után a nagyszombati noviciátus számára a magyar rendtartomány vezetése Szegeden talált menedéket. A városvezetés az egykori konviktusépületben szállásolta el a jezsuitákat (ott, ahol egy évvel korábban a Prónay-különítmény a pincében megkínozta és kivégezte kommunizmussal gyanúsított áldozatait). Az első jezsuiták 1920 júniusában érkeztek Szegedre, elöljárójuk Bús Jakab vicerektor volt. A Szent Gellért Probációs Házban az év végére a ministeren (gazdasági ügyintéző), a novíciusmesteren és Búson kívül még két, harmadik probációját végző atya, egy segítőtestvér, huszonnégy skolasztikus újonc és tizenkét koadjutor novícius (leendő segítő testvér), összesen negyvenkét rendtag tartózkodott. ■ Az épület szűkössége és romos állapota miatt az elöljárók fontolóra vették, hogy inkább másik városba költöznek, de végül 1921 januárjában megvásárolták az egykori Délvidéki Konviktus épületét (Kálvária utca 1.), amelyet felújítottak. A novíciusokat azonban 1921 nyarán mégsem ide, hanem Érdre költöztették, ahol a rendtartomány által megvásárolt Szapáry-kastély lett az új lakhelyük. ■ (Szokol Réka, 2025)

Archontológia

Vicerektor: Bús Jakab (1920–1921)

Bibliográfia
Péter László: A jezsuiták Szegeden, in Móra Ferenc Múzeum Évkönyve 1997, 9–10.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Szeged 1920 1921

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya 1920 1921