Kassán a szlovák jezsuiták 1930-tól voltak jelen. 1935-ben egy rendházat és internátust is magába foglaló épületkomplexum felépítésébe kezdtek, amely 1938-ig, az első bécsi döntés által fordulópontot hozó területi változásokig még nem készült el teljesen. A jogi és pénzügyi problémák feloldása után a magyar provincia 1939. máj. 13–15. között tudta átvenni a 205×80 méteres, 3 magyar hold kiterjedésű, alagsorral, földszinttel, és 3 további emelettel ellátott beton- és téglaépületet, melyhez egy 200–220 férőhelyes kápolna és egy könyvtár is tartozott. ■ Ekkor a magyar tartomány elöljárói a rendtagok filozófiai képzése számára, amely 1935-től a budapesti jezsuita központban működött, új helyszínül Kassát jelölték ki, és ennek a célnak megfelelően alakították át az átvett épület belsejét. A Kassai Vértanúk Kollégiuma (rendház) és benne a Jézustársasági Bölcseleti Főiskola hivatalosan 1939. júl. 31-én, Loyolai Szent Ignác ünnepén került átadásra. A skolasztikusok létszáma a három évfolyamon 27–37 fő között mozgott. Az 1942/1943. tanévtől a szlovák viceprovinciából is fogadtak növendékeket, akiknek ott ellehetetlenült a képzésben való részvételük. A közelgő szovjet front miatt 1944 októberében a skolasztikusokat hazaküldték családjaikhoz, akik később rövid ideig Pécsett, hosszabb távon (1945 augusztusától) Szegeden folytatták tanulmányaikat. ■ (Boda Attila, 2025)
Praefectus studiorum: Lányi Ede (1939–1944)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok