Csepel nagyközségben közvetlenül a második világháború után jött létre a bencés gimnázium. 1945 nyarán a csepeli főplébánia egyházközségének tagjaiból egy szülői bizottság alakult, melynek célja egy új katolikus gimnázium létrehozása volt. A kezdeményezéssel a nagyközség elöljárósága is egyetértett, és anyagi támogatását is kilátásba helyezte. Augusztus elején a helyi Nemzeti Bizottság levélben kereste meg Kelemen Krizosztom pannonhalmi főapátot, hogy a bencés rend vállalja el az új intézmény működtetését. A tárgyalások rendkívül gyorsan haladtak, és a hónap végére a Vallás- és Közoktatásügyi Minisztérium megadta a működési engedélyt. ■ Az első tanévnyitót 1945. szeptember 9-én tartották a Pannonhalmi Szent Benedek-rend vezetése alatt álló, községileg segélyezett Jedlik Ányos Gimnáziumban, ahol három koedukált osztályt, a második, harmadik és negyedik osztályokat indították el, ami valójában a későbbi általános iskola felső tagozatát jelentette. A taneszközökkel gyéren ellátott iskolákban már az első tanévben megalakult a Mária kongregáció, elkezdődött a cserkészet szervezése és a szavalókör mellett latin és angol körök is alakult. Az oktatás a csepeli katolikus elemi iskola Táncsics Mihály utcai épületében kezdődött meg, és csak a második tanévben utalta ki a minisztérium a Katona József utcai állami elemi iskola épületét a gimnázium részére. 1946-ban az egykori katolikus elemi iskolából jött létre a Csepeli Római Katolikus Jedlik Ányos Általános iskola, ahová a gimnázium alsó osztályait is átcsatolták. A tanári kar zömét a bencés szerzetesek alkották, de az alsóbb osztályokban világi tanítók és szerzetesnők, nevezetesen az Isteni Megváltó Leányai is tanítottak. A bencés tanárok a gyári munkások részére esti gimnáziumot szerveztek, ennek hallgatói a pestszentlőrinci állami gimnáziumban tettek magánvizsgákat. Tanítottak még a csepeli vasgyár esti iskolájában és a csepeli felsőfokú ipariskolában is. ■ A felekezeti iskolák 1948-as államosítás után az itt dolgozó bencés szerzetesek a székesfehérvári egyházmegye papságának soraiba léptek, de Csepelen nem maradhattak. A gimnázium megtartotta Jedlik Ányos nevét, és állami gimnáziumként működött tovább, ahol az első érettségit 1950-ben tartották. ■ (Boros Zoltán, 2025)
Igazgatók: Vályi Hugó (1945–1948).
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok