A Csongrád megyei Nagymágocson a kapucinusok 1942-ben Károlyi Imre (1873–1943) helyi földbirtokos kérésére telepedtek le, hogy átvegyék a lelkészség vezetését. A templomot a Károlyi család a kastélypark egyik sarkában építtette fel, a lelkészlakás az országút túloldalán, az uradalmi tiszttartói lakás mellett állt. Tervezték egy nagyobb rendház felépítését is, erről 1943/1944-ben az alapító örököseivel tárgyaltak, de ez nem valósult meg. A lelkészségen 1944-ben Szent Szív Társulat, Katolikus Kör, legényegylet, leánykör működött, Neubauer Felicián (1913–1998) atya pedig 1942-ben és 1943-ban egy-egy nyári cserkésztábort is vezetett. ■ A szerzetesközösség a rendi jog szerint mindvégig hospitium (nem teljes jogú rendház) maradt. ■ A szerzetesrendek magyarországi felszámolása után, 1950 október végén az immár plébániai rangra emelt lelkészséget a korábbi segédlelkész, Neubauer Felicián vette át. 1959-ben rendtársa, Sörédi Arnold lett a plébános, akit 1961-től egyházmegyés papok követtek, de Neubauer Felicián előbb segédlelkészként (1959–1986), majd plébánosként, élete végén pedig kisegítő lelkészként szolgálta tovább a helyi közösséget. Eközben amatőr régészként gyűjtötte a község múltjára vonatkozó tárgyakat. Ezekből halála után, 2003-ban a tiszttartói házban nyilvános kiállítóhely létesült, amely 2005-től felvette a Felicián Atya Helytörténeti Gyűjtemény nevet. ■ (Koltai András, 2025)
Elöljáró (superior) és lelkész: Pallai Ignác/Titusz (1942–1943); Bögözy István/Vilmos (1943–1946); Hencz László/Aurél (1946–1947); Solymár József/Ferdinánd (1947–1950)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok