Az 1802-ben oktatási feladatok vállalásának céljával visszaállított csornai premontreiek 1808-ban vették át a keszthelyi gimnázium vezetését, és egyúttal megkapták az ottani egykori ferences kolostor épületét, amelyet 1788-ban II. József császár szükségtelennek talált, és feloszlatott. Azonban a ferencesek még 1799-ig tanítottak a gimnáziumban, és lakták a kolostort, amely egyúttal fölmérők szállásaként, katonai kórházként és raktárként is szolgált. A premontreiek 1808-tól rendházként és iskolaként is használták, sőt eleinte egy konviktus is működött benne, amely 1810-ben, alapítójának, Festetich Györgynek a halálával megszűnt. ■ Amikor a keszthelyi premontrei gimnáziumot 1892-ben nyolcosztályossá bővítették, a régi kolostor mellett, a sarkon új gimnáziumi szárny épült. ■ Miután 1948-ban a gimnáziumot államosították, a szombathelyi premontreiek tevékenysége a lelkipásztori munkára, illetve az iskolai hitoktatásra korlátozódott. A magyarországi szerzetesrendek 1950. évi felszámolása során, jún. 18/19-én a még ott maradt rendtagokat a máriabesnyői kapucinus kolostorba deportálták, a rendházat pedig államosították. ■ Az egykori premontrei rendházban a csornai prépostság fenntartásában 2017-ben Premontrei Szakgimnázium, Technikum és Kollégium kezdte meg működését. ■ (Koltai András, 2026)
Házfőnök: Gyöngyössy Pál (1808–1812); Harmb Gábor (1812–1813); Schindler Bernát (1813–1814); Lencs Ambró (1814–1815); Petróczy Béla (1815–1821); Söjtöry József (1821–1843); Szenczy Imre (1843–1846); Ihász Gilbert (1846–1853); Szita Sándor (1853–1858); Pintér Endre (1858–1874); Sailer Ármin (1874–1879†); Lipp Vilmos (1879–1887†); Farkas Miklós (1887–1890†); Burány Gergely (1890–1906); Berkes Ottó (1906–1936); Szerecz Imre (1936–1938); Szalay Albin (1938–1950).
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok