Amikor a szegedi jezsuita Szent József kollégiumból (Kálvária utca 1.) a rendi teológushallgatók, a tanáraik és a segítőtestvérek az Aloysianum új épületébe költöztek (Kálvária utca 39.) a rendi növendékeket nem tanító, elsősorban lelkipásztorkodó atyák és a szegedi egyetemen világi tanulmányokat folytató rendtagok új lakóhelye a Szent József-templom mögötti, korábban megvásárolt ház (Löw Lipót utca 20.) lett. A közösség a Szent Alajos kollégiumtól és annak rektorától függő rendház (domus separata dependens a Collegio Aloysiano), fiókrezidencia lett. (Ezt az utcát 1942-ben a jezsuita Bús Jakabról Bús páter utcának nevezték el.) ■ A magyar szerzetesség fölszámolása során, 1950. jún. 9/10-én a rendház lakóit a váci püspöki palotába deportálták. Hamarosan néhány rendtag visszatérhetett a templomi lelkipásztori szolgálat ellátására, amelyet 1951 év végéig végezhettek. ■ A kommunista diktatúra megszűntekor, 1989-ben a jezsuiták visszajöttek Szegedre, és visszakapták a Szent József-templomot, illetve a mögötte álló épületüket, amely azóta Bús páter rendházként működik. A jezsuiták szegedi temploma mind a mai napig a szegedi katolicizmus egyik meghatározó központja. ■ (Szokol Réka, 2025)
Rektorok: Borbély István (1940–1943); Fábry Antal (1947–1949). – Vicerektorok: Németh Béla (1943–1947);Lányi Ede (1949–1950)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok