Miután Szegeden 1930-tól jezsuiták vezették az egyházmegyeközi szemináriumot is, 1935-ben a magyar rendtartomány vezetői a teológiát tanuló jezsuita növendékeket is hazahívták Innsbruckból, és a szegedi Szent József jezsuita kollégiumban szervezték meg számukra a teológiai főiskolát, ahol addig a filozófusok tanultak. A kollégium akkori épülete azonban az összes növendéknek szűk volt, így a filozófiai kurzust Budapestre, a Kongregációs Otthon épületébe helyezték át. Lányi Ede vezetésével 1935-ben 6 tanár és 39 növendék költözött ide. A tanárok száma 1938-ban nyolcra nőtt. A hagyományos filozófiai tárgyak mellett pszichológiát, pedagógiát, szociológiát és gazdaságtant, biológiát, történelmet, tudománymódszertant, matematikát és fizikát is oktattak. A hallgatók száma 1937/1938-ban 50-re nőtt. A filozófiai kurzus mindhárom évét itt végezte többek között Pálos Antal és Vácz Jenő. ■ Mivel az első bécsi döntéssel a magyar provincia tulajdonába jutott a szlovák jezsuiták által felépíteni kezdett kassai épületkomplexum, a magyar tartomány elöljárói a filozófiai képzést négy budapesti tanév után, 1939-ben Kassára helyezték. ■ (Siptár Dániel, 2025)
Praefectus studiorum: Lányi Ede (1935–1939)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok