Titulus
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1802
Megszűnés/államosítás éve
1950
Cím
Esztregom, Főapát utca 1
Története

Esztergom városában 1802-ben az I. Ferenc által kiadott restitúciós diploma a bencés rendre bízta az egykori jezsuita gimnáziumot, azonban sem a rend nem tudott azonnal tanárokat küldeni az intézménybe, sem a Helytartóanács nem tudott székháznak alkalmas épületet és templomot biztosítani a rend számára. A kormányzat az egyik ferences kolostort kívánta a bencések rendelkezésére bocsátani. Előbb a mariánusok feloszlatott vízivárosi rendháza került szóba, majd a belvárosi (királyvárosi) kapisztránusokat akarták a vízivárosi épületbe költöztetni, hogy helyüket a bencések foglalhassák el. Amikor 1808-ban a rend ténylegesen megkezdte a tanítást a gimnáziumban, csak ideiglenes szállást tudtak nekik szerezni a városban. Ekkor a városi tanács egy olyan épületet ajánlott fel a rendház céljaira, amely korábban a feloszlatott pálos rend birtokában volt (Bottyán János utca 8.). A pannonhalmi főapát ugyan kicsinynek találta, de mégis elfogadta. A Helytartótanács a Tanulmányi Alap terhére megvásárolta, felújította és 1810-ben át is adta ezt az épületet a bencéseknek, de a további karbantartásáról már nekik kellett gondoskodni. Hamarosan egy folyosóval és több melléképülettel bővítették, kápolnája 1830-ban készült el. A városi tanács adómentességet biztosított a szerzeteseknek, és a katonai beszállásolások alól is felmentette őket. ■ Az iskola 1852-es főgimnáziummá bővítése után már valóban szűknek mutatkozott a rezidencia, azért a város egy szomszédos házat is megvásárolt és összeépíttetett a régi székházzal. A házfőnöki címet a bencés szokásoknak megfelelően a gimnázium mindenkori igazgatója viselte. ■ A rendház tagjait a magyarországi szerzetesrendek felszámolására irányuló intézkedések keretében 1950. július 31-én a tihanyi bencés apátságba deportálták. Az épületet államosították, és a pártállami diktatúra idején a bencés gimnázium szomszédos épületével együtt szakközépiskolaként hasznosították. ■ (Boros Zoltán, 2025)

Archontológia

Házfőnökök: Molnár Szulpic (1910–1924); Mattyasovszky Kasszián (1924–1931); Kemenes Illés (1931–1933); Balogh Albin (1933–1942); Jámbor Mike (1942–1944); Szivós Donát (1944–1946); Monsberger Ulrik (1946–1950).

Bibliográfia
Mészáros 1865, 83–86. – Fuxhoffer–Czinár 1869, I, 321-322. – PRT 1916, VI, B, 119–125. – Bandi István: A bencés rend esztergomi Szent István Gimnáziuma az 1945-ös újrakezdéstől az államosításig, in Bencések Magyarországon a pártállami diktatúra idején, I, szerk. Dénesi Tamás–Boros Zoltán, Pannonhalma, 2017, 61–80.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Esztergom 1802 1950

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Magyar Bencés Kongregáció 1802 1950