Csepelen 1945 szeptemberében a helyi egyházközség kezdeményezésre, a település anyagi támogatásával és a bencés rend vezetésével jött létre a később Jedlik Ányos nevét viselő gimnázium, mely mindössze három tanévet élt meg bencés fenntartásban. A tanítás a csepeli katolikus elemi iskola József utcai (Táncsics Mihály utca 82.) épületében kezdődött, de a tanári kar gerincét képező nyolc bencés egy üresen álló lakóházban (József utca 86.) kapott helyet, melyet a községi elöljáróság utalt ki a szerzeteseknek. Bár a gimnázium a következő tanévben a Katona József utca 60. szám alatt álló állami iskola épületébe költözött, a rendház helye nem változott. A házfőnök a bencés szokásoknak megfelelően mindvégig a gimnázium igazgatója, Vályi Hugó volt. A felekezeti iskolák államosításával párhuzamosan a bencések kezdeményezésére 1948 nyarán létrehozták a Csepel–kertvárosi plébániát, és a szerzetesek a székesfehérvári egyházmegye szolgálatába léptek. Ennek ellenére a rendtagok többségét már az év őszén kiutasították a településről, így a rendházukat is el kellett hagyni. ■ (Boros Zoltán, 2025)
Házfőnök: Vályi Hugó (1945–1948).
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok