Az első világháború, illetve a trianoni békediktátum után a megszüntetett kassai, rozsnyói és nagyváradi premontrei gimnázium Csehszlovákiából és Romániából kiutasított szerzetes tanárait Takács Menyhért az anyaország különböző világi és katolikus oktatási intézményeiben, majd a gödöllői premontrei intézményrendszerben helyezte el. Közülük is küldött tanárokat 1937-ben Budafokra Gerinczy László Pál gödöllői kormányzó-perjel, amikor Záborszky Nándor polgármester arra kérte, hogy városában gimnáziumot létesítsenek. ■
Rendházul először a főjegyzői lak szolgált (Kossuth Lajos utca 60.), majd 1940 decemberében a rendtársak az Anna utcai iskolai épületben rendezték be lakásukat. A rendház vezetői egyben a gimnázium igazgatói voltak. ■ Mivel 1948. jún. 16-án a budafoki premontrei iskolákat is államosították, a rendház 1948. aug. 17-én feloszlott, és az ott lévők ideiglenesen a budapesti Norbertinumba költöztek. ■ (Kara Anna, 2022–2026)
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok