Békéscsaba város Jamina (Erzsébethely) városrészében 1920-as évek végére a katolikusok lélekszáma elérte az 1700-at, és nehézséget okozott számukra vasárnaponként a belvárosi plébániára való eljutás. Ezért Bartoss Ferenc belvárosi plébános egy új templom építését kezdeményezte. Helyét a Rózsa és Gyöngyösi utcák sarkán jelölte ki. A költség legnagyobb részét Berényi Antalné, a Katolikus Nőszövetség helyi elnöke gyűjtötte össze. A templom alapkövét 1938-ban helyezték el, és még abban az évben, nov. 16-án fel is szentelték Jézus Szíve tiszteletére. Ekkor Lindenberger János, a váradi egyházmegye magyarországi (debreceni) részének apostoli kormányzója plébániatemplommá tette, és ellátását a kapucinusokra bízta. Rendházukat Regős János kőművesmester építette a templom mögé. Hat szerzetesi cella mellett a plébániahivatalnak is otthont adott. A plébánián hamarosan harmadrendi közösség, Rózsafüzér-társulat, ifjúsági és és leánykör működött. ■ Békéscsaba városa 1944. szept. 21-én súlyos amerikai bombatámadást élt át. Az áldozatok között volt Bayer Cirill kapucinus is. A rendház teljesen elpusztult, a templom pedig menthetetlen károkat szenvedett. A jaminai katolikus hitélet a legényegyleti kultúrházban (Könyves utca 55.) folytatódott, ahol dec. 11-én egy haranglábra helyezték a templom kisharangját. A háború után, 1947-ben a megsérült templomot lebontották (helyén később általános iskola épült), és egy új, nagyobb templom és rendház felépítését tervezték Árpádházi Szent Erzsébet tiszteletére a Kolozsvári utca és a Batsányi utca sarkán. Terveit Áchim Mihály mérnök készítette, és 1947-ben Regős János megkezdte az építkezést. Az ünnepélyes alapkőletétel 1948. jún. 6-án volt. ■ 1950 nyarán már készen állt az új, emeletes rendház, a templom falai azonban csak a földszint tetejéig álltak. ■ A szerzetesközösség a rendi jog szerint mindvégig hospitium (nem teljes jogú rendház) maradt. ■ A magyarországi szerzetesrendek felszámolása során a kommunista hatóság 1950. jún. 19-én reggelre ide deportálta az esztergomi ferences rendház lakóit. Mivel így a kis házban körülbelül 40-en zsúfolódtak össze, a ferencesek számára egy udvari fészert alakítottak át. Végül július végén a ferenceseket a rendőrkapitány elküldte a városból, a kapucinusokat pedig 1950. júl. 31. éjszakáján a jászberényi ferences rendházba deportálták. (Eközben, 1950. júl. 5-én a rendház egyik tagját, Csaba Jenőt „tiltott határátlépés” kísérlete miatt letartóztatták, és 3 évi börtönre ítélték.) Az államosított templomot orvosi rendelővé alakították, a rendházból pedig katonatisztek lakása lett. (Ma mindkettőt az orvosi rendelőintézet használja.) ■ Amikor 1992–1993 között végre fölépült Erzsébethely városrész temploma, az a félkész templommal szemben, az utcakereszteződés túloldalán kapott helyet. ■ (Koltai András, 2025).
Elöljáró (superior): Túry Antal/Timót (1938–1941); Hencz László/Aurél (1941–1944); Juhász István/Iréneusz (1944–1945); Csaba János/Jenő (1945–1947); Juhász István/Iréneusz (1949–1950).
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok