Az ifjú jászóvári és csornai premontreieket befogadó szakkollégium 1894 és 1950 között állt fenn Budapest VIII. kerületének nem hivatalosan Kis-Vatikánnak nevezett részében. Kettős feladata volt: a teológiai oktatással párhuzamosan felkészíteni a növendékeket a szerzetesi életre, illetve a tanuláshoz és a keresztényi elmélyüléshez megfelelő szállás biztosítása. A középiskolákról és azok tanárainak képesítéséről szóló 1883. évi XXX. törvénycikk kényszerítő hatására a jászóvári premontreiek 1894. júl. 11-i nagykáptalani ülésükön egy új intézmény budapesti vagy kolozsvári létesítését mérlegelve, az előbbi mellett tették le voksukat. A Paedagogiumot a VIII. kerületi, Mária utca 9. (ma 29.) szám alatti bérház két emeletén alakították ki. Szervezeti szabályzatát Benedek Ferenc prépost 1894. júl. 26-án szignálta. ■ Mivel a körülmények, a világi környezet nem tette lehetővé a szerzetesi közösség kialakulását, összetartását, Szent Ágoston Regulájának betartatását, Takács Menyhért prépost 1900-ban nekilátott a diákotthon átszervezésének. Az új intézmény alapszabályát 1901-ben rögzítette. 1902-ben megvette a Horánszky utca 23. számú épületet, majd a házat Iváncsó István építésszel átalakíttatta. A Szent Norbertről Nevezett Hittudományi és Tanárképző Intézet, röviden a Norbertinum, egyben rendház is volt. Szervezete a kormányzóból, a munkáját segítő hittudományi tanárokból, lelki atyából, házgondnokból, tanulmányi felügyelőből és tanácskozmányi jegyzőből állt. Az első tanév 1902. szept. 28-án kezdődött, huszonkét hallgatóval. A növendékeknek egyetemi tanulmányaik mellett teológiai tárgyakat is kellett tanulniuk. Trianont követően a Norbertinum a jászóváriak túlélésének záloga, a csehszlovák hatóságok előtt is titkos menedékhely lett. Egy olyan stabil pont (bejelentett magyarországi lakcímével), amelynek segítségével Takács Menyhért újra felépíthette, préposti működése során immár másodszor, a rendi létezés és közoktatás intézményrendszerét. A Norbertinum tanára volt Kumorovitz Lajos Bernát történész. 1945. ápr. 9-től a tanév végéig a Norbertinumban oktatták a gödöllői premontrei gimnázium francia tagozatosait. ■ Az egyházi iskolák államosítását követően 1948. aug. 17-én feloszlott a budafoki premontrei rendház, és az ott lévők ideiglenesen a Norbertinumba költöztek. 1950. júl. 18/19-e éjszakáján a Norbertinumból az ÁVH emberei két premontrei szerzetest a piliscsabai lazarista rendházba, Kolos Bertold László bencést és nyolc ott lakó civil egyetemi hallgatót pedig a kistarcsai internálótáborba (majd közülük hármat a recski munkatáborba) hurcoltak el. Miután 1950. szept. 7-én megvonták a szerzetesrendek működési engedélyét, a Norbertinum épületét, csakúgy, mint a többi rendi ingatlant, kártalanítás nélkül államosították. ■ 1991-ben a volt egyházi ingatlanok tulajdoni helyzetének rendezéséről szóló törvény nyomán a gödöllői premontreiek a pénzbeli megváltás mellett döntöttek. A Norbertinum Premontrei Kollégiumot 2015-ben Gödöllőn alapította újra Balogh Péter Piusz apát. ■ (Kovács Ágnes, 2022)
Kormányzó: Fábry Emil <1908>; Karsai Ervin (1914–1919); Zimányi Mihály (1922–1934); Stuhlmann Patrik <1944>.
meltematricula@gmail.com
https://melte.hu
https://www.facebook.com/magyaregyhazileveltarosok