Titulus
Szent X. Piusz pápa
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1912
Megszűnés/államosítás éve
1950
Cím
Pécs, Ifjúság útja 6–8.
Története

A jezsuiták Pécsett még az oszmán hódoltság idején, 1612-ben telepedtek meg. Ez volt a Társaság működésének egyik legkorábbi helyszíne a mai Magyarország területén. Gimnáziumot is fenntartó missziójuk a visszafoglaló háborúk után rezidenciává, majd 1731-ben kollégiummá fejlődött, és végül a Társaság 1773. évi feloszlatásakor megszűnt. ■ A jezsuiták 1912-ben gróf Zichy Gyula pécsi püspök meghívására telepedtek le újra Pécsett azzal a céllal, hogy ott gimnáziumot és internátust működtessenek. A püspök által tett alapítvány X. Piusz pápa aranymiséjének (1908) emlékére a Pius-alapítvány nevet kapta. ■ A kollégium elhelyezésére az első két évben a József utca 19. szám alatti püspöki bérház szolgált. A Makár utcai (1926-tól Zichy Gyula utca, 1945 után máig Ifjúság útja) végleges épületegyüttes, amely a rendházat, gimnáziumot, internátust (és később a kisszemináriumot) foglalta magába, legnagyobb része 1914-re készült el, a nyugati szárny 1926-ban épült, míg a templom 1927–1930 között. 1933 és 1937 között további bővítésekre, átalakításokra, valamint sportpályák és kert építésére került sor. ■ A rendház 1921-ben, a város szerb megszállásának elmúltával nyerte el a teljes kollégiumi rangot (Kalocsa mellett másodikként a trianoni országterületen). Ekkorra a benne lakó jezsuiták létszáma a kezdeti 6 főről 25-re nőtt, majd a gyarapodás tovább folytatódott 1925-ig, amikortól a 2. világháború végéig 34–39 fő között alakult. Az 1940-es évek második felében 40 fölé került, majd a gimnázium államosítása (1948) és a kollégium teljes felszámolása (1950) közötti években 30 körülire esett vissza. ■ Az itt élő jezsuiták elsődleges feladata a gimnáziumi tanítás, valamint az internátusi nevelőmunka volt. Ezen felül a kezdetektől gyóntattak, valamint iskolán kívüli csoportok számára is vezettek Mária-kongregációkat a diákokéi mellett. 1918–19-ben (Pécs szerb megszállását közvetlenül megelőzően és egy darabig annak időszakában) két világnézeti füzetsorozatot adtak ki. A két világháború között lelkipásztorkodtak a közeli Xavéri Szent Ferenc-kápolnában, saját templomuk elkészültétől kezdve azonban elsősorban már ebben. 1922–26 között az egyik atya a püspöki szeminárium spirituálisa volt, 1925-től 1946-ig saját növendékeiknek kisszemináriumot működtettek (Ignatianum). Az 1930-as években falusi népszónoki, valamint lelkigyakorlat-adói feladataik is voltak, az évtized közepétől a Jézus Szíve Szövetséget vezették. Az 1940-es években Hemm János rektorsága alatt tovább fokozódott a pécsi jezsuiták lelkipásztori tevékenysége városszerte és a környéken. 1945 első felében röviden itt képezték a rendtartomány filozófiai tanulmányokat végző növendékeit. ■ A gimnázium államosításával 1948 nyarától a jezsuiták csak a rendházat és a templomot tarthatták meg. Utóbbit novemberben (1949-es alapító irattal) a püspök önálló lelkészséggé alakította, melynek leányegyházaiban (és ezeken felül a Donátus-kápolnában) is az atyák látták el a lelkipásztori szolgálatot. Ezen felül az oktatás terén is igyekeztek új feladatokat találni. Az állami iskolai hittantanítás mellett vállalták a tanítást a püspöki kisszemináriumban, valamint saját kisszemináriumot létesítettek az államosított kalocsai gimnáziumból kicsapott rendi növendékek és más, jezsuitának készülő, gimnazista korú diákok számára. ■ 1950-ben a jezsuita épületek rendházi részét is államosították, majd 1950. jún. 9/10-én a pécsi jezsuitákat Mezőkövesdre deportálták. Ezzel az intézmény megszűnt, államosított épületeit a Pécsi Pedagógiai Főiskola foglalta el, amely később a Janus Pannonius Tudományegyetem része lett. (Ma is a Pécsi Tudományegyetem Bölcsészettudományi és Természettudományi Kara működik bennük). ■ A Társaság működésének újbóli engedélyezése után az 1990-es években a magyar jezsuiták ismét állomáshelyet működtettek Pécsett (Pécsbányán), de a Pius-kollégiumnak és intézményeinek visszaállítására, az eredeti épületek visszaigénylésére nem került sor. ■ (Siptár Dániel, 2025)

Archontológia

Vicerektorok: Jablonkay Gábor (1912–1917); Riegl Sándor (1917–1922); Lenner József (1948); Pálos Antal (1950); Rektorok: Kerling János (1922–1925); Somogyi Jenő (1925–1933); Tüll Alajos (1933–1941); Hemm János (1941–1948); Tüll Alajos (1948–1950)

Bibliográfia
Hegedűs László: A „Pius”. Kollégium a Mecsek alján, Pécs, 1991. – Petruch 1992–1994, II, 53–87. – Bánkuti Gábor: A Pécsi Pius Kollégium államosítása, in, Janus-Pius centenáriumi emlékkönyv 1912–2012, szerk. Ravasz Gyöngyvér–Valusek Andrea, Pécs, 2013, 29–35. – Somodi Imre: A pécsi jezsuita Pius gimnázium története (1912–1948), Budapest, 2024. (Jezsuita könyvek, Rendtörténet). – Végh Dániel: Kettő-null: újra Pécs: Pécs – A Pius (1912–1950), in Jezsuiták nyomában 2025, 180–191.
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Pécs 1912 1950

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Jézus Társasága Magyarországi Rendtartománya 1912 1950