Titulus
Típus
rendház
Felekezeti jelleg
katolikus
Létesítés éve
1802
Cím
Győr, Széchenyi tér 9.
Története

Győrben a város főterén álló egykori jezsuita templom és rendház elsőként került a bencés rend kezébe azok közül a gimnáziumok közül, melyek I. Ferenc király 1802. évi restitúciós rendelete értelmében a bencés rend kezébe kerültek. 1802. aug. 16-án Novák Krizosztom főapát személyesen jelent meg az intézmény ünnepélyes átvételénél, de a leltár szerinti átvételre csak szeptemberben került sor. Mivel az egykori jezsuita rendházat bérházként hasznosították, ezért csak az épület renoválása után vette át a főapátság. Vilt József győri püspök, aki a feloszlatott jezsuita vagyon kezelője volt a városban, 1808 és 1810 között még kísérletet tett arra, hogy a székházat a győri püspökség kapja meg papnevelőnek, de nem járt eredménnyel. A város 1809-es francia ostroma idején számos szomszédos ház kigyulladt, és a rendház lakói személyesen is részt vettek a székház néhol már füstölgő tetejének öntözésében, megmentve ezzel a tetőszerkezetet a leégéstől. Az 1848/1849-es szabadságharc alatt többször szállásoltak be katonákat a rendházba, majd a császári megszállás után katonai kórház céljára foglalták le az épületet, ahonnan csak 1851-ben vitték el az utolsó betegeket. A 19. század második felében a ház földszinti szobáit boltokká alakították át, amiknek a bérbeadása fontos bevételt jelentett a szerzeteseknek. A rendház belső udvarát csatornázták és egy nyári étkezőhelyet alakítottak ki. 1894-ben, majd a gimnázium bővítése után 1899 és 1903 közt további átalakítási és korszerűsítési munkákat végeztek az épületben, mely Hajdu Tibor főapát áldozatkészségének köszönhetően 1907-re külsőleg is megújult. A két világháború között csak kisebb átalakításokat és renoválásokat végeztek az épületen. A házfőnöki feladatokat a bencés szokásoknak megfelelően az iskola mindenkori igazgatója látta el, akinek munkáját a szerzetesek ellátásáért felelős házgondnok segítette. ■ A második világháború alatt csak kisebb károk keletkeztek az épületben. A rendház tagjait 1950. július 31-én a tihanyi bencés apátságba deportálták, de mivel a győri bencés gimnázium azon nyolc katolikus iskola közé került, amely az állam és egyház közötti megegyezés értelmében a kommunista diktatúra idején is tovább működhetett, 1950 szeptemberében visszaköltözhettek a szerzetesek a rendházba. ■ A rendszerváltás után számos felújításon esett át az épület. A Pannonhalmi Főapátságtól függő győri Szent Mór perjelséget 2007. október 27-én állította fel a főapát, aminek tagjai a győri rendház szerzetesei lettek. 2012-ben önálló konventuális perjelséggé alakult, és egyúttal a Czuczor Gergely Bencés Gimnázium fenntartói feladatait is átvette. ■ (Boros Zoltán, 2025)

Archontológia

Házfőnökök: Meszlényi Lambert (1914–1921); Boros Alán (1921–1924); Komonczy Gáspár (1925–1928); Kelemen Krizosztom (1928–1929); Kocsis Lénárd (1929–1933); Virágh Teofil (1933–1938); Holenda Barnabás (1938–1963); Danczi Villebald (1963–1973); Csizmadia Gerő (1973–1982); Luif Otmár (1982–1985); Csóka Gáspár (1985–1989); Kiss Barnabás (1989–1991); Németh Lőrinc (1991–1998); Csóka Gáspár (1998–2006). – Perjel: Horváth Dori Tamás (2006–2008 házfőnök, 2007–2016); Sárai-Szabó Kelemen (2016–2025); Tóth Konstantin (2025-től).

Bibliográfia
Mészáros 1865, 98-99. – Fuxhoffer–Czinár 1869, I, 318-319. – PRT 1916, VI, B, 79–85. – A győri Czuczor Gergely Gimnázium jubileumi évkönyve. 1626-1976, szerk. Bánhegyi Miksa, Győr 1977. – Remény 2020, 128-130. – Jezsuita jelenlét Győrben a 17–18. században: Tanulmányok a 375 éves Szent Ignác-templom történetéhez, szerk. Fazekas István, Kádár Zsófia, Kökényesi Zsolt, Győr, 2017. – Kádár Zsófia: Jezsuiták Nyugat-Magyarországon a 17. században: A pozsonyi, győri és soproni kollégiumok, Budapest, 2020. – https://bencesgyor.hu/
Projekt
Szerzetes Magyarország 1918–1989

Az intézménynek otthont adó települések

Település Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Győr 1802

Az intézményt befogadó rendtartományok

Rendtartomány Kapcsolat kezdete Kapcsolat vége
Magyar Bencés Kongregáció 1802